Bawarska sałatka kartoflana z rzodkiewką, znowu po mojemu

sałatka kartoflana Kartofelsalat


Witajcie moi drodzy po słonecznym weekendzie! Zarówno w Polsce jak i w Niemczech z tego co wiem świeciło pięknie. Ja weekend spędziłam we Włoszech, w miejscu, które zaraz po Polsce, Bawarii, no i po Libanie zapisało się już na stałe w moim sercu, nad jeziorem Garda. Nad moim pięknym Gardasee!

Jak pisałam przed weekendem na facebooku zamierzałam czytać, pisać i zapewniałam Was, że się wykąpię w jeziorze. Prawie wszystkie obietnice zostały dotrzymane, oprócz czytania. Coś ostatnio bardzo mnie do czytania ciągnie, nieustannie wydaje mi się, że zbyt mało czytam. W tym przypadku jednak powód mojego nieczytania był inny. Była z nami znajoma i wolałyśmy ze sobą rozmawiać. Przeczytałam może ze trzy strony przygotowanej lektury. Ach, nic nie szkodzi, jeszcze to nadrobię. Za to sobie wszyscy rozmawialiśmy, grillowaliśmy, kąpaliśmy się w jeziorze i w basenie, oblewaliśmy się wodą i rozbawialiśmy się nawzajem jedząc długie nitki spaghetti. Trochę dziecka jeszcze w nas zostało.

Skoro grillowaliśmy, nie mogło  zabraknąć sałatki kartoflanej, ulubionej Kartofellsalat. Lubię sałatki kartoflane pod każdą postacią. Tym razem tę swoją standardową - klik nieco zmodyfikowałam. Zrobiłam ją z rzodkiewką, co jest bardzo popularne na Bawarii. Udało mi się dostać dorodne, cudne rzodkiewki, pachniały wpaniale! 

Składniki:
- kartofle ugotowane w łupinach, pokrojone w plastry
- czerwona cebula pokrojona w piórka
- rzodkiewki pokrojone w plasterki
- świeży ogórek pokrojony w plasterki, połówki bądź ćwiartki
- szczypiorek dobno pokrojony

Sos na ok. 1 kg kartofli (mieszamy poniższe składniki, najlepiej ubijając w słoiku):
- 8 łyżek stołowych oliwy z oliwek 
- 4 łyżki octu winnego
- ok. 150 ml bulionu warzywnego bądź rozpuszczonej kostki rosołowej
- 2 ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę
- łyżeczka stołowa musztardy
- sól, świeżo zmielony pieprz

Wszystkie składniki łączymy i zalewamy sosem, delikatnie mieszamy. Korzystnie jest gdy sałatka ma trochę czasu by się przegryźć. Sos nie będzie gęsty, jego część zostanie wchłonięta przez ziemniaki.


2 komentarze: