Kurczak po libańsku! Czy wytrwa do sesji???

kurczak inaczej

Kilka dni temu na moim facebookowym funpagu pokazałam Wam fotkę kurczaka po libańsku. Plan był taki - ugotować, sfotografować i zjeść. Taki zwykły rytuał każdego blogera kulinarnego. Najpierw fotografujemy, potem jemy. A czy Wy wiecie, że ostatnio będąc na urlopie w Polsce zdałam sobie sprawę z tego, że już nie umiem jeść gorącego? Poważnie! O kilku innych pourlopowych przemyśleniach pisałam Wam przy okazji prezentacji fajnej rybki

Wracając do kurczaka, niestety tym razem mu się nie udało. Nie udało mu się dotrwać do sesji. W prawdzie ja i tak nie jadłam już gorącego, mimo to kurczak nie dotrwał sesji zdjęciowej. Z racji tego, że dość długo nie raczyliśmy się tym kurczakiem apetyt na niego był tak olbrzymi, że wygrał z sesją zdjęciową. No nic, dwie fotki zrobione przed gotowaniem się uchowały, a resztę pozostawiam Waszej wyobraźni. 

Zaznaczam, że jest to kurczak gotowany, jeśli macie ochotę na pieczonego, to proponuję tego gościnnego

Wydawać by się mogło, że takiego zwykłego kurczaka Wam proponuję, takiego co to zupa z niego w większości polskich domów w niedzielę na stole gości. Nic bardziej mylnego. Przekonajcie się sami. Pamiętajcie, że diabeł tkwi w szczegółach. 

Kurczaka wymyć, obrać warzywa w dowolnej ilości, takie jak marchewka, natka pietruszki, por i seler. Przygotować przyprawy. Sporo ziarenek pieprzu, sól, kilka ziarenek kardamonu, kawałek pałki cynamonu i kilka listków laurowych. Kurczaka zalać zimną woda i zagotować. Pogotować kilka minut i wylać wodę. Garnek porządnie wymyć, kurczaka również. Ponownie zalać go wodą i zagotować. Dodać warzywa i przyprawy. Gotować na małym ogniu około 45-55 minut.  Podawać najlepiej z ryżem takim jak w kurczaku gościnnym i jogurtem naturalnym. Chodzi o to, żeby partner kurczaka miał dość intensywny smak. 

Ilości na górnym na zdjęciu używam na jednego kurczaka średniej ilości, którego gotuje zalanego wodą z warzywami i przyprawami w 5 litrowym garnku.

A tak na marginesie, gotowany kurczak nie ma nic wspólnego z rosołem. Wiecie jak się gotuje porządny rosół? Jeśli nie, to spójrzcie na przepis na domowy rosół, gdzie Daylicooking na Codziennych Debiutach pokazuje krok po kroku jak przyrządzić porządny rosół.

kurczak po libańsku

0 komentarze: