Pomarańczowa kaczka na boćwince - stylowo i elegancko!


elegancki dinner

W grudniu mało kulinarnie na blogu jest, zauważyliście prawda? Powodów jest kilka. Najważniejszym jest ten, że w tym okresie wszyscy szukamy dań świątecznych. Taką tendencję przynajmniej zauważyłam w zeszłym roku, w tym jest podobnie. Prezentowanie tradycyjnych, polskich świątecznych i wigilijnych potraw zostawiam znawcom kuchni polskiej. Jak wiecie, u mnie jest generalnie takich rzeczy mało. Nie ma co się mądrzyć tam gdzie człowiek średnie pojęcie ma. Do tego nie lubię tej świątecznej bieganiny, kupowania głupich prezentów. Inaczej jest, gdy robimy je sami, kilka propozycji znajdziecie w tym poście. Te kulinarne przypadają mi zawsze do gustu. 

Dziś jednak wychodzę z propozycją kulinarną. Prawdopodobnie macie już większość świątecznych potraw przygotowanych. Dlatego proponuję coś, co być może wykorzystacie na Sylwestra albo na przyjęcie gości między Świętami. Z pieczonymi kartofelkami na przykład??? Co Wy na to? Tarrra! Kaczęce piersi na  na boćwince. Zapraszam. 

jak przygotować kaczkę

Składniki na 2-3 osoby
- 2 niewielkie piersi z kaczki
- 2 łyżeczki skórki pomarańczowej (starkowanej z wyparzonej pomarańczy)
- sól, pieprz
- pęczek boćwinki (przygotowuję zawsze więcej)
- 1 cebula
- 150 g pieczarek
- olej
- 2 łyżeczki przyprawy curry
- 1 łyżeczka octu winnego

Piersi z kaczki obmyć i wysuszyć. Nadmiar tłuszczu wyciąć. Skórkę naciąć w szatkownice. Przyprawić solą, pieprzem oraz nasmarować skórką pomarańczową. 
Boćwinkę wymyć , łodygi skroić w 1cm paski, zieloną część w ok. 2 cm. Cebulę pokroić w kostkę, pieczarki w połówki bądź ćwiartki. 
Kaczęce piersi podsmażyć na oleju, najpierw ze strony skórki, po ok. 6 minutach druga stronę ok. 4 minuty. Obwinąć w folię aluminiową i odstawić. 
Na dużej patelni, bądź w garnku podsmażyć skrojoną cebulę, posypać curry, dodać boćwinkę i pieczarki. Podsmażać około 5 minut. Doprawić octem winnym, solą i pieprzem. Najlepiej solą morską i świeżo mielonym pieprzem.
Mięso pokroić w plastry i serwować na boćwince. Do tego wyśmienicie pasują pieczone ziemniaki.


0 komentarze: