Co na obiad? Propozycja menu z rybą

Jak przygotować rybę

Odwieczny problem każdej pani domu, co zrobić na obiad? Jak często zadajecie sobie pytanie?

Ponieważ mnóstwo osób mnie pyta, co zrobić na obiad, od czasu do czasu podsunę Wam pomysł na cały posiłek. Taki plan, co Wy na to?

Jestem wielkim miłośnikiem zamrażarki. Posiadam tam wiele skarbów i błyszczę przygotowując z nich przeróżne cuda, gdy nikt się tego nie spodziewa! I tak np, gdy nie chce mi się stać długo w kuchni albo w dni, w które nie mam ochoty na opryskaną olejem kuchenkę, zaglądam do zamrażarki. Tam leży cała szuflada ryb, które tak lubię piec w piekarniku. Tak było i tym razem, całkiem niedawno. 

No to co na obiad zrobiłam, ciekawi?

Rozmroziłam ulubioną doradę, którą przygotowałam z kiszonymi cytrynami. Do tego warzywka pieczone w piekarniku, typu antipasti z bella Italia, a przyznać trzeba, że przepis jest francuski. No i oczywiście do tego ziemniaczki z odpowiednim dipem. Niestety nie dla mnie. Ja tym razem zrobiłam dip z rzodkiewką, może Wam spodoba się inny. Mój wybraniec świetnie pasował do cukinii, oberżyny i pomidorków. Zajadałam się tymi warzywami z dipem. Kartofle sobie na wieczór odpuszczam. Widzicie, że na moim talerzu ich brak? Boleję nad tym , ale o tym innym razem :)) Jednego czy dwa i tak zawsze podchwycę.

ryba na obiad

kartofle z ryba i warzywami

0 komentarze: