Warzywa do mięs i ryb

warzywa do mięs i ryb, jedzenie do pracy

Pamiętacie, gdy ostatnio przygotowywałam łososia w paczce? Wówczas to na blasze leżały również kawałki niezawiniętego łososia. Do kawałków upieczonego łososia zaserwowałam warzywa na dwa sposoby. W obu występuje fasola. W pierwszym zestawie jest fasola szparagowa z ziemniakami, cukinią i cytryną. W drugim natomiast fasola zwana mamutem (lub tyczną bezłykową) z zieloną papryką i pomidorami. 


Oczywiście prezentowane przeze  mnie warzywa doskonale pasują również do mięs. 

Uwielbiam dania, w których bez względu na ilość składników zawsze się wszystko udaje. Dlatego użyjcie ilości w zależności od upodobań smakowych domowników. 

Dzisiejsze dodatki doskonale smakują również na drugi dzień. Czyli nie wahaj się! Zrób większe porcje i spakuj do pracy. Co więcej, możesz po prostu wbić na warzywa jajko, przykryć i po kilku minutach na małym dopływie ciepła powstanie jajko sadzone na warzywach. Ja tak robię, gdy sprzątam lodówkę. 

Sposób 1:
- fasolka szparagowa ugotowana
- cukinia zielona i żółta pokrojona w plastry
- kartofle z dnia poprzedniego pokrojone w mniejsze kawałki
- cebula pokrojona w piórka
- kilka plasterków cytryny
- zioła prowansalskie
- sól, pieprz
- olej do smażenia

Na patelni rozgrzać olej i podsmażyć kartofle. Następnie dodać cebulę. Gdy cebula się zarumieni dodać cukinię. Na koniec dodać fasolkę szparagową i plastry cytryny, przesmażyć. Doprawić solą, pieprzem i ziołami prowansalskimi. Wszystko dobrze wymieszać i trzymać pod przykryciem do momentu podania. 

fasolka szparagowa i cukinia


Sposób 2:
- fasola tyczna bezłykowa pokrojona w mniejsze kawałki
- puszka pomidorów
- cebula pokrojona w kostkę lub piórka
- zielona papryka pokrojona w paski
- koncentrat pomidorowy rozpuszczony w odrobinie wody
- sól morska, pieprz grubo mielony
- oregano
- odrobina chili lub harrissy (opcjonalnie)
- olej do smażenia

Na patelni rozgrzać olej i podsmażyć cebulę. Następnie dodać fasolę i paprykę. Przesmażyć by odrobinę zmiękła. Postarajcie się nie zbyt długo smażyć, ponieważ straci chrupkość. Dodać przecier pomidorowy z wodą i wszystko wymieszać. Dodać pomidory i gotować bez przykrycia około 5-7 minut. Doprawić do smaku oregano, solą morską i pieprzem. 

fasolka na obiad

Jeśli tak jak ja lubisz łososia, to koniecznie zajrzyj do przepisów z łososiem w roli głównej


0 komentarze: