Jak ugotować fasolę?

Proste gotowanie fasoli

Podejrzewam, że każdy początkujący kucharz, kucharka, pan czy pani domu, borykał się z problemem "jak ugotować fasolę?". Sprawa niby nie jest prosta, szczególnie chętnie to sobie wmawiamy i w to wierzymy przy dostępnym asortymencie puszkowanych produktów. Przyznaję, że i ja po nie sięgam częściej niż bym chciała. 

Zapytana przez znajomą, jak ugotować fasolę, wpadłam na pomysł, że może i Tobie może się to przydać. Przewertowałam wujka Google w kontekście tego pytania i nie wierzyłam własnym oczom. Większość opisujących zagadnienie gotowania fasoli sprowadza tę czynność do prawie nieosiągalnego czynu. Znalazłam nawet artykuł, który opisuje gotowanie fasoli w niemalże 10 punktach. 

Beeee...... Na pytanie "jak ugotować fasolę?" odpowiadam w 4 zdaniach. Uwierz, to nie jest trudne.

fasola, ciecierzyca, rośliny strączkowe

Fasolę zalać zimną wodą i pozostawić na minimum 12 godzin. Po upływie tego czasu, namoczoną fasolę dobrze wypłukać i zalać czystą wodą sporo powyżej jej poziomu. Następnie na małym dopływie ciepła, bardzo powoli (około 30 minut) doprowadzić do zagotowania. Gotować ok. 40 minut, aż stanie się miękka, w razie potrzeby podlewając wodą. 

UWAGA!!!! W trakcie gotowania nie solić. 

Ciecierzycę gotujesz dokładnie tak samo jak fasolę. 

Ja od czasu do czasu gotuję większą jej ilość i przetrzymuję kilka dni w lodówce bądź zamrażam. Proces gotowania fasoli często wykorzystuję w trakcie porządkowania w kuchni. Wręcz co jakiś czas uwielbiam weryfikować czego mam za dużo w moim ulubionym pomieszczeniu domostwa

Jak Ty gotujesz fasolę?

Jak gotować rośliny strączkowe?

0 komentarze: