Wichteln - niemiecka tradycja obdarowywania i mieszanka na ciasto

mieszanka na ciasto

Wichteln - niemiecka tradycja obdarowywania przypadła mi bardzo do gustu. Właściwie reguły tej zabawy są niejednoznaczne. W zależności od regionu czy grupy w której się ją praktykuje, zasady zabawy mogą być inne. Mnie bardzo to przypomina zabawy w szkole podstawowej, gdy przy okazji dni takich jak Mikołajki, Święta, Dzień Chłopca czy Dzień Kobiet losowało się w klasie karteczki z imionami i nazwiskami kolegów bądź koleżanek, którym mogliśmy przygotować prezent. 
Jestem przekonana, że i u Ciebie w szkole też tak było, mam rację?

co na prezent

W Niemczech "Wichteln" jest bardzo popularne również wśród osób dorosłych. I tak, bardzo często w zakładach pracy czy różnego rodzaju stowarzyszeniach i klubach praktykuje się tę zabawę. 

U mnie w pracy organizuje to dział marketingu, koleżanki wybierają temat zgodnie z którym przygotowujemy prezenty. Nasz zabawa jest nie tylko tematyczna, czyli Themenwichteln ale również wpada w kategorię Raubewichteln, czyli możemy kraść prezenty innych. W  wyznaczonym terminie wszyscy pracownicy są zobowiązani dostarczyć zapakowany prezent. Oczywiście tylko ci, którzy chcą się bawić. W dniu, w którym mamy w pracy Wigilię przystępujemy do zabawy. 

Zostało nasze imię wylosowane? Wybieramy prezent i przedstawiamy go głośno innym. Kolejni wylosowani mogą wziąć nowy albo ukraść nasz. 

I powiem szczerze.... już dawno się tak nie uśmiałam. Zabawy było w tym roku co nie miara. Temat był kuchenny, co mi dodatkowo przypadło do gustu. Każdy miał za zadanie przynieść zapakowany prezent z gospodarstwa domowego. I tak kilogramowa nutella, butelka nalewki, ciasteczka czy własnoręcznie zrobione rarytasy cieszyły się dużym powodzeniem. 

Dziś chcę podzielić się z Wami prezentem, który ja przygotowałam. Mianowicie jest to przepis na ciasto. Ciasto, które jak widzicie doskonale się prezentuje optycznie a obdarowany po dołożeniu kilku składników może w dowolnym momencie rozpieszczać swe kubki smakowe. 


prezenty z kuchni

Bardzo sobie cenię własnoręcznie zrobione czy skomponowane prezenty z kuchni, za innymi nie przepadam. Dość odważnie mówiąc uważam, że prezenty są głupie i nie lubię przypadkowych, nieprzemyślanych podarunków. Przepadam za własnoręcznie robionymi octami i olejami czy robionymi w domu likierami. W jednym ze starszych postów możecie znaleźć listę z pomysłami na prezenty z kuchni.  

inne prezenty

Ja przygotowałam podarunek, który również wprawił obdarowanych w zachwyt. Śliczny słoik z ułożonymi składnikami, dołożoną karteczką z przepisem skrada serce zawsze, wszędzie i każdemu.

Przygotowanie zajmie Ci około 10 minut. 

Przygotuj słoik około 500 ml, może być ozdobny. 

Oprócz tego:
- ok. 130 g mąki
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- szczypta soli
- 1,5 łyżki ciemnego kakao
- płaska łyżka mielonych migdałów
- 50 g siekanych orzechów
- 140 g cukru brązowego

Mąkę, proszek do pieczenia i sól wymieszać i ułożyć na spód słoika. Następnie pozostałe składniki  ułożyć warstwami potrząsając przy każdej warstwie słoikiem, by się warstwy odrobinę ubiły. 

Słoik udekorować, do prezentu dołożyć osobisty liścik z przepisem. 


Hej! 
Jestem Twoim prezentem. To ja, mieszanka na ciasto. Z wielką miłością specjalnie dla Ciebie wymieszana :))


Musisz mi jeszcze dodać:
125 roztopionego, lekko ostudzonego masła i 2 jajka (L)


A jeszcze możesz mi dodać:
1 rozgniecionego, bardzo dojrzałego banana lubi 2 łyżki nutelli

A tak stanę się Twoim pysznym ciastem:
  1. Piekarnik rozgrzej na 175 stopni (160 stopni na termoobiegu). Formę do brawnie 20 x 20 lub okrągłą o średnicy 28 cm wyłożyć papierem do pieczenia.
  2. Masło (lekko ostudzone, roztopione) przełóż do miski, i dodaj zdjętą warstwę cukru ze słoika. Miksuj mikserem około 3 minut, dodaj kolejno jajka miksując pojedynczo kilkanaście sekund. 
  3. Teraz możesz dodać dobrowolne składniki albo wymieszaj pozostałe składniki ze słoika, tak by powstała jednolita masa.
  4. Tak przygotowane ciasto przelej do wcześniej przygotowanej formy i piecz w piekarniku około 25-30 minut. Sprawdź wykałaczką, ciasto musi być suche.
  5. Ciasto wyjmij, ostudź około 10 minut, następnie wyjmij z formy i ostudź ostatecznie. 

 Znajomi, którzy wybrali moje ciasto, poleli je jeszcze polewą czekoladową.... Ohhhh..... PYCHA!

fajne prezenty

Przepis nieco zmieniony z książki "Geschänkidden aus der Küche'

0 komentarze: