Drukarki 3D w kuchni
Drukarki 3D w kuchni to dość nietypowe połączenie, zwłaszcza jeśli odbieramy to dosłownie. Chociaż wcale nie do końca, co zamierzamy udowodnić za chwilę. Jednak nawet nasza domowa drukarka trójwymiarowa może nam pomóc uzupełnić kuchnię o dodatkowe gadżety. Technologia coraz chętniej wchodzi do wielu aspektów naszego życia, warto więc nawet jeszcze przed zakupem zorientować się w dostępnych możliwościach.
Jak wykorzystać drukarkę 3D w kuchni i co powinniśmy wiedzieć, nim zaczniemy swoją przygodę? Zapraszamy do poradnika, w którym prezentujemy ciekawostki oraz praktyczne porady na ten temat.
Drukarki 3D w kuchni – dosłownie
Wspomnieliśmy już, że zamierzamy bronić pomysłu, jakim są drukarki 3D w kuchni, rozumiane dosłownie. Większość z nas po zakupie takiego sprzętu decyduje się ustawić go tam, gdzie komputer. W polskich warunkach jest to najczęściej pomieszczenie, w którym śpimy. Zwłaszcza posiadacze kawalerek znają dobrze ten problem. Tymczasem odradza się używać drukarki 3D w sypialni.
Dlaczego więc drukarki 3D w kuchni mogą się sprawdzić? Z oczywistych względów nie ustawimy jej w łazience, a nie każdy ma osobny gabinet czy inne pomieszczenie do tego celu. Tymczasem drukarka 3D wymaga wielu godzin pracy, która jest bardzo hałaśliwa, emituje także opary przetapianych tworzyw. Mają one swój charakterystyczny zapach i wciąż brakuje nam danych, by stwierdzić, że są one całkowicie nieszkodliwe. Decydując się na drukarkę 3D w kuchni, możemy wykorzystać wentylację, wyciąg i nie cierpieć z powodu bolączek związanych z drukarki 3D w sypialni.
Drukarki 3D w kuchni – zastosowania
Wyjdźmy jednak z dosłownego rozumienia tematu i przejdźmy do ciekawszych rzeczy, a mianowicie odpowiedzi na pytanie, jak wykorzystać drukarkę 3D w kuchni. Przede wszystkim, możemy ją doposażyć w dodatkowe akcesoria i gadżety, a także wydrukować sobie części zamienne do najczęściej używanych sprzętów AGD. Jak to zrobić, jak w ogóle się do tego zabrać i czego potrzebujemy?
Jaką drukarkę 3D kupić?
Pierwszym sprzętem, którego potrzebujemy, by wykorzystać drukarkę 3D w kuchni, jest… sama drukarka. Nie jesteśmy odkrywczy, ale to nie taki prosty temat, jak się wydaje. Ciekawą propozycją wydaje się SLA/DLP, czyli technologie wykorzystujące żywice światłoutwardzalne, czy to laserem, czy też specjalnym projektorem. Jednak jest to rozwiązanie mniej popularne ze względu na niewielki wymiar wydruku i mniejsze możliwości.
O wiele lepszym wyborem jest drukarka 3D do kuchni typu FDM/FFF. Używa się do niej specjalnych tworzyw termoplastycznych. Rozgrzane przez głowicę do właściwej temperatury, stają się półpłynne. Następnie nakładane są warstwa po warstwie tak, by stworzyć zaprojektowany przedmiot.
Filamenty do drukarki 3D w kuchni
Tworzywa termoplastyczne nawinięte na szpulę w formie cienkiej żyłki nazywamy filamentami. Na rynku znajdziemy bardzo dużo takich tworzyw, które możemy wykorzystać do drukarki 3D w kuchni. Najpopularniejszy jest PLA, czyli biodegradowalny, wytrzymały plastik, z którego możemy stworzyć niemal wszystko. Jeśli zdecydujemy się na bardziej niestandardowy termoplast, sprawdźmy temperaturę topnienia i stołu, jakiej wymaga. Następnie sprawdźmy, czy wybrana przez nas drukarka 3D do kuchni spełnia te wymagania.
Temat drukarki 3D w kuchni jest ciekawy i bywamy tak rozentuzjazmowani, że zapominamy o ważnych zasadach bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że kiedy drukujemy cokolwiek, co ma mieć kontakt z żywnością, musimy wybrać właściwy termoplast. Producent zaznacza na opakowaniu, czy jego produkt może być używany do żywności i tego powinniśmy się trzymać. W przeciwnym razie jedzenie, które trafi później do naszego żołądka, może zostać nasycone niezdrowymi, a nawet rakotwórczymi związkami.
Projekty do drukarki 3D w kuchni
Ostatnia rzecz, jakiej potrzebujemy, by wykorzystać drukarkę 3D w kuchni, to oczywiście projekt. Stworzymy go w odpowiednim programie do modelowania 3D. Na rynku znajdziemy zarówno darmowe, jak i płatne opcje, przy czym te drugie dają nam więcej możliwości. Jednak jeśli nie mamy takich umiejętności, nie trzeba się martwić. Projekt do drukarki 3D w kuchni można zamówić za odpowiednią opłatą lub, przy bardziej standardowych życzeniach, ściągnąć gotowy z zasobów Internetu.
Skoro już sprawy organizacyjne, związane z drukarką 3D w kuchni, mamy za sobą, pora przejść do bardziej precyzyjnych pomysłów i zastosowań.
Zastosowanie drukarki 3D w kuchni a sprzęt AGD
Jak mówiliśmy, drukarki 3D w kuchni przydadzą nam się do stworzenia prostych części zamiennych do naszego AGD. Nie naprawiajmy tak elementów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, narażonych na działanie wysokich temperatur – zwłaszcza jeśli nie mamy w tym temacie doświadczenia. Ale z pewnością wielu z nas zna problem, gdy zepsuje się niewielka część obudowy, coś mało znaczącego, jednak irytującego w codziennym użytkowaniu. Dokupienie tego elementu jest albo nieopłacalne, albo wręcz niemożliwe. To znak, że pora wykorzystać drukarkę 3D w kuchni. Dzięki niej, po stworzeniu właściwego projektu, możemy uzupełnić AGD o brakującą część.
Drukarki 3D w kuchni a przydatne gadżety
Dobra drukarka 3D w kuchni to nie tylko forma zabawy, choć właśnie z tym nam się na ten moment kojarzy. Wykorzystując filamenty 3D do kontaktu z żywnością, z powodzeniem wydrukujemy zastawę stołową dla dzieci, miseczki, talerzyki, sztućce, ale także misę na owoce czy pudełka wielorazowe do przechowywania żywności. Przedłużamy tym samym świeżość zakupów, ponieważ nie przechodzą one innymi zapachami z lodówki i nie wysychają.
Oprócz tego, korzystając z filamentów o wysokiej odporności na skrajne temperatury, możemy wydrukować wielorazową kostkarkę do lodów czy foremkę do ciastek. Dzięki temu zyskamy niestandardowe wzory, związane z imprezą tematyczną, którą organizujemy, czy też z naszym hobby. Do tego dodajmy wszelkie zawieszki na ścierkę czy ręcznik, uchwyty do garnków, stojaki na rożki do lodów, klipsy do opakowań i o wiele więcej
Ozdoby do kuchni z drukarki 3D
Poza tym, że kuchnia ma być funkcjonalna, to zależy nam także, by była ładna i wpisywała się w nasze gusta. Dobra drukarka 3D w kuchni pozwala stworzyć ciekawe ozdoby, takie jak personalizowane wazony, uchwyty do mebli i inne. Wykonane ze zwykłego plastiku, mogą nas nie zadowolić. W takim przypadku weźmy pod uwagę bardziej fantazyjne filamenty, na przykład imitujące drewno lub z opiłkami metalu.
Drukarki 3D w kuchni a drukowanie żywności
Niektóre restauracje i inne miejsca zajmujące się produkcją żywności wzięły temat drukarki 3D w kuchni jeszcze bardziej dosłownie od nas. Na świecie istnieje kilka lokali, gdzie serwuje się żywność z drukarki 3D. Są to zwłaszcza wyroby cukiernicze, na przykład personalizowane czekoladki, żelki, ciastka, ale też pizze, makarony, mięso i inne specjały.
Drukarki 3D w kuchni – podsumowanie
Nic nie wskazuje na to, by temat drukarki 3D w kuchni miał się wyciszać. Wręcz przeciwnie, wydaje się, że takie urządzenia będą wykorzystywane coraz szerzej i nie pozostaje nam nic innego, jak się do tego przyzwyczaić. Chociaż to wciąż niszowe zagadnienie, warto dowiadywać się o tym już teraz, by wykorzystywać ciekawe możliwości i alternatywy dla droższych, mniej ekologicznych rozwiązań.
« Ekspres do kawy do 1500 zł || Ekspres do kawy do 3500 zł »