Kawiarka 450 ml

Kawiarka 450 ml to urządzenie, którego początki sięgają lat 30. XX wieku i europejskiej stolicy kawy – Włoch. Jest z nami już od prawie stu lat, pozwalając się cieszyć ulubionym napojem.
Ale jak właściwie działa kawiarka 450 ml, zwana też kafeterią lub moką? I, co ważniejsze, jak wybrać najlepsze urządzenie dla siebie? Jeśli zadajesz sobie te właśnie pytania, koniecznie zostań z nami.

Kawiarka 450 ml Ranking
Jaka Kawiarka 450 ml?
Ranking najlepszych >>>

Kawiarka 450 ml – zasada działania

Kawiarka 450 ml, podobnie jak jej odpowiedniki o mniejszych pojemnościach, składa się z dolnego naczynia, do którego wlewamy wodę, miejsca na kawę w postaci sitka z lejkiem oraz górnej części, wyposażonej w sitko i uszczelkę. W dolnej części kawiarki znajduje się specjalny wentyl, który w razie niebezpiecznego skoku ciśnienia odprowadza parę wodną na zewnątrz.

Działanie kawiarki 450 ml jest bardzo proste. Wlewamy zimną wodę do dolnego zbiorniczka, lejek wypełniamy zmieloną kawą (możemy kupić gotową w sklepie, jednak my polecamy mielenie ziaren samodzielnie), zakładamy górną część i stawiamy kawiarkę na płycie grzewczej. Elektryczne kawiarki po prostu włączamy jak czajnik.

Parzenie kawy w kawiarce 450 ml trwa od kilku do kilkunastu minut. Kiedy woda w kawiarce zacznie wrzeć, wystarczy zestawić ją z kuchenki i wlać do filiżanek. Przygotowany napój będzie dość mocny, więc można dodać wody lub mleka, a także cukru.

Kawiarka 450 ml
Kawiarka 450 ml / Jaka najlepsza? Gdzie kupić? Ranking, cena i opinie kawoszy

Rodzaje kawiarek 450 ml

W zależności od użytych materiałów i dodatkowych funkcji, wyróżniamy:

 1. Kawiarki 450 ml aluminiowe, najbardziej klasyczne. Choć uważane za gorsze, obecnie są produkowane z wysokiej jakości, bezpiecznych stopów aluminium i nie trzeba się ich obawiać. Można ich używać wyłącznie na płytach gazowych.
 2. Kawiarki 450 ml ze stali szlachetnej nie powodują znaczącej różnicy w smaku kawy, ale możemy ich używać na kuchence elektrycznej lub płycie indukcyjnej.
 3. Kawiarki 450 ml ceramiczne składają się ze stalowej lub aluminiowej dolnej części oraz ceramicznej góry. Działają tak samo, jak pozostałe.
 4. Kawiarki 450 ml elektryczne to o tyle ciekawa opcja, że nie potrzebujemy do nich kuchenki. Podłączamy je do prądu, włączamy jak czajnik i już.

Oprócz tego, że kawiarki 450 ml różnią się materiałem wykonania oraz sposobem podgrzewania wody, odróżnia je też wygląd. Aluminiowe urządzenia są zwykle bardziej kanciaste, natomiast stalowe i ceramiczne zaokrąglone. Na rynku dostępnych jest mnóstwo kolorów: do ciepłej kuchni będą pasować delikatne pastele lub złoto, do chłodnych minimalistycznych wnętrz gładka stal lub powierzchnia przypominająca marmur. Wesołe kuchnie możemy zaopatrzyć w kawiarkę we wzory, na przykład krowie łaty.

Kawiarka 450 ml – zalety

Kawiarka 450 ml to proste urządzenie, które pozwoli bezproblemowo przygotować ulubiony napój. Smak kawy z kawiarki jest o wiele bogatszy, niż zaparzanej klasycznie, wodą z czajnika.
W przeciwieństwie do ekspresu, dobra kawiarka 450 ml jest tania, łatwo ją umyć i zajmuje mało miejsca, dzięki czemu pyszną kawą możemy się cieszyć także w podróży czy w akademiku. Do tego prawie się nie psuje i nie wymaga nakładów finansowych – to właściwie tylko kwestia wymiany uszczelki raz na jakiś czas.

Jaka Kawiarka 450 ml
Jaka Kawiarka 450 ml najlepsza? Którą wybrać? Cena, opinie smakoszy i ranking

Jak wybrać kawiarkę 450 ml?

Zacznijmy sobie od zadania pytania, czy rzeczywiście potrzebujemy kawiarki 450 ml, czy wystarczy nam mniejsza. To oczywiście zależy od tego, jak dużo kawy przygotowujemy. Musimy pamiętać, że kawiarka musi być całkowicie wypełniona przed użyciem, ewentualnie do niektórych modeli można dokupić reduktory, zmniejszające jej pojemność o połowę. Szkoda, by pyszna kawa się zmarnowała, gdy nie będziemy w stanie jej wypić.

Drugą ważną kwestią, nad jaką musimy się zastanowić, jest rodzaj kawiarki. Jeśli mamy w domu płytę gazową, sprawa jest prosta, natomiast posiadacze płyty indukcyjnej czy elektrycznej muszą celować w urządzenia stalowe lub te podłączane do prądu.

Jaka kawiarka 450 ml jest najlepsza ?

Najlepsza kawiarka 450 ml nie tylko dopasowana jest do naszych potrzeb, ale również pasuje do wyglądu kuchni, dzięki czemu codzienny rytuał parzenia kawy staje się o wiele przyjemniejszy. Pamiętajmy, by wybierać urządzenia renomowanych firm, z dobrej jakości stopów, aby kawa nie miała metalicznego posmaku czy zapachu kiepskiej uszczelki.

Zasady bezpiecznego używania kawiarki 450 ml

Zasady bezpiecznego używania kawiarki 450 ml można zastosować do wszystkich urządzeń tego typu:

 • Nie zostawiaj kawiarki bez nadzoru. Nie opuszczaj mieszkania, zostawiając ją na włączonej kuchence.
 • Zestawiaj kawiarkę tylko chwytając za przeznaczony do tego uchwyt. Pamiętaj, że jej pozostałe części są gorące i ich dotknięcie może spowodować poparzenia.
 • Zawsze stawiaj kawiarkę poza zasięgiem dzieci i zwierząt.
 • Nie stosuj do mycia silnych detergentów. Wystarczy zwykły płyn do naczyń.
 • Regularnie wymieniaj uszczelki.
 • Sprawdź drożność wentyla w dolnej części kawiarki. Jeśli jest zatkany (lub, w tańszych modelach, zrobiony tylko dla ozdoby), grozi to gwałtownym wzrostem ciśnienia, wybuchem kawiarki i rozlaniem wrzącego płynu w odległości kilku metrów.
Najlepsza Kawiarka 450 ml
Najlepsza Kawiarka 450 ml

Co jeszcze warto dokupić do kawiarki 450 ml?

Jeśli decydujemy się na kawiarkę 450 ml, warto zaopatrzyć się też w:

 1. Młynek do kawy – kosztuje ok. 30-40 złotych, a może uczynić napój jeszcze bardziej aromatycznym.
 2. Reduktory pozwalają na przygotowanie mniejszej ilości kawy. Pamiętajmy, by były dedykowane do konkretnego modelu.
 3. Spieniacz do mleka pozwoli jeszcze bardziej upodobnić kawę do takiej z ekspresu.

Ceny kawiarek 450 ml

Kawiarkę 450 ml możemy kupić w cenie od 30 złotych do nawet 200 złotych za urządzenie klasyczne, stawiane na kuchence i do około 400 zł za kawiarki elektryczne.

Opinie o kawiarkach 450 ml

Kawiarki 450 ml uważane są za alternatywę dla drogich i dużych ekspresów do kawy, a opinie głoszą, że napój z kafeterki smakuje równie dobrze. Spora pojemność pozwala przygotować kawę nie tylko dla siebie, ale dla całej rodziny lub dla gości.

Ciekawi jesteśmy, co nasi czytelnicy sądzą o kawiarkach? Waszym zdaniem to urządzenie, które powoli odchodzi do lamusa, czy przeciwnie, kafeterki to wciąż przyszłość parzenia kawy? Podzielcie się swoją opinią w sekcji komentarzy.

Gdzie kupić kawiarkę 450 ml?

Kawiarkę 450 ml (lub w przeliczeniu 9F – filiżanek) znajdziemy w ofercie znanych producentów: Konig Hoffer, Bialetti, Kinghoff, Klausberg i inne.

Kawiarka 450 ml / Ranking najlepszych

Porównaj ceny i sprawdź jaka kawiarka 450 ml będzie dla Ciebie najlepsza. Sprawdź nasz ranking kawiarek 450 ml


« || »