Kawiarka na 2 kawy

Kawiarka na 2 kawy to małe akcesorium kuchenne, które może wiele zmienić. Jeśli chcesz wiedzieć, czym jest kawiarka, jak kupić najlepszą i jaka pojemność będzie odpowiednia na 2 kawy, zapraszamy do przeczytania naszego artykułu.

Kawiarka na 2 kawy Ranking
Jaka Kawiarka na 2 kawy?
Ranking najlepszych >>>

Kawiarka na 2 kawy – co to jest?

Kawiarka na 2 kawy, zwana też kafeterią lub moką, jest sprzętem kuchennym, osiągającym niewielkie rozmiary. Pozwala na przygotowanie świetnej kawy bez większych umiejętności.
Jej działanie opiera się na trójdzielnej budowie.

Większość dobrych kawiarek na 2 kawy składa się z:

 1. Zbiorniczka na zimną wodę
 2. Sitka do kawy
 3. Pojemnika na zaparzony napój

Do dolnego zbiornika wlewamy zimną wodę, lejek, czy też sitko wypełniamy zmieloną kawą, zakładamy górną część i doprowadzamy wodę do wrzenia w ten czy inny sposób (o rodzajach kawiarek za chwilę). Odpowiednie ciśnienie, które powstaje wewnątrz, sprawia, że wrząca woda zostaje wysycona aromatem kawy w ciągu kilku do kilkunastu minut.

Jaką kawiarkę na 2 kawy wybrać? Pojemność

Zależy, co rozumiemy przez jedną kawę. Pojemność kawiarek podaje się w ilości filiżanek espresso, ale to wcale nie znaczy, że jedna filiżanka odpowiada polskiej kawie.
Jeśli jesteśmy nauczeni pić ten napój ze szklanki lub kubka o pojemności 250-300 ml, nasza kawiarka na 2 kawy będzie miała pojemność około 4-5 filiżanek. Pamiętajmy, że kawa z kawiarki jest mocna, dlatego najczęściej dolewamy do niej wody lub mleka.

Jeżeli natomiast preferujemy picie z filiżanki, możemy się zdecydować na małą kawiarkę, pozwalającą na przyrządzenie 2-3 porcji espresso.

Kawiarka na 2 kawy
Kawiarka na 2 kawy / Cenna i opinie / Gdzie kupić? Ranking i porównanie

Napiszemy jeszcze dla jasności. W przypadku kawiarki na 2 kawy, większy nie znaczy lepszy. Pamiętajmy, że musimy zawsze wypełniać ją do końca, aby kawa poprawnie się zaparzyła. Jeśli często przyjmujemy gości, możemy zakupić dwie kawiarki – jedną na co dzień, drugą na takie właśnie okazje.

Zobacz także jaka kawiarka 450 ml przyda się w Twojej kuchni.

Jaka kawiarka na 2 kawy? Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Kawiarka na 2 kawy to nie tylko pojemność, ale też inne aspekty, które powinniśmy wziąć pod uwagę podczas zakupu. Ważne są przede wszystkim:

 • Materiały
 • Rodzaj kawiarki
 • Jakość obowiązkowych elementów
 • Dodatkowe elementy
 • Wygląd

Najlepsza kawiarka na 2 kawy – materiały

Materiał, z jakiego została wykonana kawiarka na 2 kawy, ma znaczenie nie tylko estetyczne, ale także praktyczne. Jest więc kwestią naszych oczekiwań i gustu.
Kawiarki, z jakimi możemy się zazwyczaj spotkać na rynku, są zrobione z:

 • Aluminium – najtańsze, ale to wcale nie znaczy, że najgorsze. Obecnie dobry stop aluminium jest bezpieczny dla zdrowia i nie zmienia smaku kawy.
 • Stali szlachetnej – nieco droższe, mamy gwarancję, że nie wpłyną na smak kawy.
 • Ceramiki – właściwie ceramiczna jest tylko góra kawiarki, natomiast dół wciąż pozostaje zrobiony ze stali lub aluminium. Bardzo atrakcyjnie wyglądają.

Jaka kawiarka na 2 kawy? Rodzaj

To, jaką kawiarkę na 2 kawy wybierzemy, zależy od tego, jaki preferujemy sposób grzania. Na rynku dostępne są kawiarki, które:

 1. Stawiamy na kuchence. Kawiarek aluminiowych możemy używać wyłącznie na kuchenkach gazowych, stawiając je na tradycyjnym palniku nad ogniem. Kawiarki ze stali szlachetnej możemy używać zarówno na płycie gazowej, jak i na elektrycznej oraz indukcyjnej, dlatego są bardziej uniwersalne. Jeśli chodzi o kawiarki ceramiczne, wszystko zależy od tego, z jakiego stopu metali zrobiona jest spodnia część.
 2. Podłączamy do prądu. Nazywane są kawiarkami elektrycznymi i działają tak jak czajnik. Podgrzewają wodę niezależnie od kuchenki.
Jaka Kawiarka na 2 kawy
Jaka Kawiarka na 2 kawy najlepsza? Którą wybrać? Opinie, cena i ranking

Dobra kawiarka na 2 kawy – obowiązkowe elementy

Każda dobra kawiarka na dwie kawy wyposażona jest w uszczelki oraz zawór bezpieczeństwa w dolnej części.

Jeśli chodzi o uszczelki, powinny być zrobione z dobrej jakości gumy, która nie zmieni smaku kawy. Mimo to, powinniśmy regularnie pamiętać o ich wymianie, by dobrze pełniły swoją rolę. To koszt jedynie kilku złotych, a ma duże znaczenie dla zdrowia i walorów smakowych.

W przypadku zaworu bezpieczeństwa jest nieco inaczej. Jest to niewielka dziurka w dolnym zbiorniku kawiarki na 2 kawy, która odprowadza ciśnienie, gdyby zrobiło się ono zbyt wysokie. Niestety, w tanich kawiarkach jest to często tylko ozdoba, a nie prawdziwy otwór, dlatego zwróćmy na to uwagę przy zakupie. W przypadku niebezpiecznego wzrostu ciśnienia wewnątrz kawiarki, może ona nawet rozerwać się na części, zalewająć kuchnię (i osoby w pobliżu) wrzącą wodą.

Jaka kawiarka na 2 kawy? Dodatkowe elementy

Dodatkowym atutem kawiarki na 2 kawy mogą być reduktory, inaczej zwane sitkami lub filtrami redukującymi. Pozwalają one na przygotowanie o połowę mniej kawy, niż pozwala na to pojemność urządzenia. Tutaj możemy zdecydować się na dwa rozwiązania:

 • Zakup kawiarki na 2 kawy z reduktorami, jeśli jeden z domowników często wyjeżdża i pojawia się potrzeba zaparzenia tylko jednej porcji napoju.
 • Zakup kawiarki na 4 kawy z reduktorami. Wtedy na co dzień możemy przygotowywać kawę tylko dla domowników, a w przypadku wizyty gości, powiększyć pojemność urządzenia.

Najlepsza kawiarka na 2 kawy – wygląd

Gusty są bardzo różne, co zauważyli również producenci kawiarek na 2 kawy. Na rynku znajdziemy urządzenia w wielu wzorach i kolorach.

Wielbiciele minimalizmu oraz chłodnego wystroju sięgną zapewne po gładkie, stalowoszare kawiarki o kanciastych kształtach. Osoby lubiące intensywne kolory również znajdą coś dla siebie.
Niektóre kawiarki wzorami imitują kamień, gwiaździste niebo, a nawet… łaty krowy! Dzięki temu każdy kawosz bez trudu dopasuje kawiarkę na 2 kawy do wystroju kuchni i swoich preferencji.

Cena kawiarki na 2 kawy

Cena dobrej kawiarki na 2 kawy zależy od tego, jaki wariant urządzenia wybierzemy. Może wahać się od 30 zł do nawet 400 zł (ta ostatnia kwota dotyczy zaawansowanych kawiarek elektrycznych).

Najlepsza Kawiarka na 2 kawy
Najlepsza Kawiarka na 2 kawy

Gdzie kupić kawiarkę na 2 kawy?

Kawiarki na 2 kawy znajdziemy w sklepach AGD i z akcesoriami kuchennymi, jednak największy wybór czeka nas w Internecie. Do producentów kawiarek należą m.in. Tescoma, Bialetti, Kinghoff, Klausberg i inni.

Opinie o kawiarkach na 2 kawy

Kawiarki powstały we Włoszech w latach 30-tych ubiegłego wieku i od tego czasu zataczają szerokie kręgi popularności. Nic dziwnego, skoro zapewniają głęboki smak kawy, porównywalny z ekspresami, od których są istotnie tańsze.

Mieliście okazję spróbować kawy z takiego urządzenia? A może już jesteście szczęśliwymi posiadaczami? Mamy nadzieję, że sekcja komentarzy wypełni się Waszymi opiniami o kawiarkach na 2 kawy.

Kawiarka na 2 kawy / Ranking najlepszych

Jeśli zastanawiacie się, jakie konkretnie modele są godne polecenia, przychodzimy z pomocą. Przygotowany przez nas ranking najlepszych kawiarek na 2 kawy uwzględnia chętnie kupowane przez innych użytkowników modele.


« || »