Wolnowar ceramiczny
Wolnowar ceramiczny to urządzenie, które docenią przede wszystkim zwolennicy ruchu slow life, ale nie tylko. Paradoksalnie, wolnowarzenie polecane jest również zabieganym osobom, lub takim, które lubią spędzać czas poza domem.
Wolnowar ceramiczny składa się zazwyczaj z „centrum dowodzenia”, czyli obudowy z urządzeniem grzewczym, kabla zasilającego, ceramicznej misy, równomiernie rozprowadzającej ciepło oraz pokrywki.
Ale jak to właściwie działa?
Jak działa wolnowar ceramiczny?
Działanie wolnowaru ceramicznego opiera się na zasadzie, którą zna każdy z nas, nawet osoby nieposiadające tego urządzenia. Chodzi o to, by potrawy przygotowywać w stosunkowo niskiej temperaturze, ale za to przez długi czas. Szczególnie takiego traktowania wymagają zupy, mięsa, potrawki z fasoli, ale nie tylko. Slowcooking sprawia, że potrawa ma więcej aromatu, smaku i nie traci wartości odżywczych w procesie obróbki termicznej.

Czym się więc różni tradycyjne gotowanie na wolnym ogniu od używania wolnowaru ceramicznego?
- W wolnowarze ceramicznym nie istnieje ryzyko przywarcia potrawy.
- Nie musimy mieszać produktów podczas gotowania.
- Co więcej, nie musimy przebywać w kuchni, a nawet w domu.
- Po ugotowaniu potrawy wbudowany timer nie wyłączy urządzenia całkowicie, lecz umożliwi podtrzymanie ciepła do naszego powrotu.
Co to dla nas oznacza? Wolnowar ceramiczny to urządzenie, które pozwoli przygotowywać potrawy bogate w smak i witaminy, a jednocześnie poświęcimy na nie kilkanaście minut dziennie. Zużywamy mało energii elektrycznej (w porównaniu do piekarnika czy kuchenki elektrycznej), co pomaga zmniejszyć rachunki. A co najważniejsze, możemy włączyć go wieczorem przed pójściem spać lub rano, wychodząc do pracy, i po kilku godzinach cieszyć się ciepłym posiłkiem.
Czy wolnowar ceramiczny jest bezpieczny?
Wolnowar ceramiczny to urządzenie elektryczne, w dodatku wytwarzające wysoką temperaturę (choć nie sięga ona 100 stopni), co może rodzić obawy przed pozostawianiem go bez nadzoru. Rozwiewamy wątpliwości: wolnowary ceramiczne to bezpieczne urządzenia. Oczywiście nigdy nie można całkowicie wykluczyć wypadku, ale równie dobrze zwarcie i pożar może spowodować lodówka, zamrażarka czy drobne sprzęty, typu routery, oczyszczacze powietrza czy dekodery satelitarne, których też nie wyłączamy, wychodząc z domu. Tymczasem wolnowar jest wyposażony w szereg zabezpieczeń przed pożarem, co oznacza, że możemy mu zaufać.
Oczywiście nie należy zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:
- Nigdy nie upychaj na siłę produktów w misie. Jeśli będzie ich za dużo, potrawa może zacząć kipieć.
- Postaw wolnowar w bezpiecznym miejscu, poza zasięgiem dzieci i zwierząt (szczególnie ciekawskich kotów).
- Zawsze chwytaj pokrywkę oraz garnek za nienagrzewający się uchwyt.
- Nie nakrywaj niczym wolnowaru, nie pozostawiaj w jego bezpośrednim sąsiedztwie zapalniczek, dezodorantów czy łatwopalnych produktów.

Jak wybrać najlepszy wolnowar ceramiczny? Na co zwrócić uwagę?
Wszystkie dobre wolnowary ceramiczne są wyposażone w możliwość regulacji trybu:
- Low oznacza dłuższe przygotowywanie posiłku w niższej temperaturze;
- High to nieco wyższa temperatura, choć wciąż nie tak wysoka, jak w tradycyjnym gotowaniu, a przy tym krótszy czas;
- Warm to tryb, który utrzymuje temperaturę jedzenia do naszego powrotu.
Inne funkcje, jakie powinien posiadać dobry wolnowar, to możliwość wyjęcia misy ceramicznej do umycia w zmywarce oraz podgrzania w mikrofali, rozmrażanie, pokrywa ze szkła hartowanego, wyposażona w wentylację, funkcja opóźnionego startu, timer, bezpieczne uchwyty, antypoślizgowe nóżki.
Jaki wolnowar ceramiczny jest najlepszy ?
Na rynku znajdziemy wiele wolnowarów ceramicznych, powstaje więc pytanie: jak wybrać najlepszy? Prawda jest taka, że do podstawowych zadań równie dobrze sprawdzi się wolnowar z dyskontu, co taki za kilkaset złotych, w końcu nie jest to skomplikowane urządzenie. Wolnowary renomowanych firm będą zapewne mniej awaryjne i zrobione z bardziej odpornych materiałów.
To, nad czym musimy się dobrze zastanowić, wybierając najlepszy wolnowar ceramiczny, to jego pojemność. Ta waha się od około 2,4 litra do 6,5 litra. Single i pary wybiorą raczej mniejsze urządzenia, natomiast mając dużą rodzinę lub często organizując przyjęcia, sięgniemy po te o większej pojemności.
Co można przygotować w wolnowarze ceramicznym?
To ważne pytanie, kiedy zastanawiamy się nad zakupem. Wolnowar ceramiczny docenią przede wszystkim wielbiciele mięs, ponieważ ten sposób przygotowania zapewnia wspaniałe walory smakowe potrawy bez poświęcania czasu na gotowanie. Można przygotować posiłki mięsno-warzywne z kaszą lub ryżem w jednym garnku, pyszne zupy i sosy, gulasz, bigos, kompot, pasztet, a nawet chleb, ciasto czy pizzę!
Wolnowar ceramiczny – dla kogo?
Wolnowar ceramiczny świetnie sprawdzi się u osób zapracowanych, które jednak cenią sobie posiłki przygotowane w domu i zdrową żywność. Docenią go rodzice maluszków, który zazwyczaj mają mało czasu, a także osoby spędzające dużo czasu na podróżach czy ogólnie poza domem. Nie ma nic lepszego, niż wypad na miasto i gotowy, ciepły obiad po powrocie!
Wolnowar ceramiczny może być także ciekawym prezentem dla nowożeńców, rodziców i przyjaciół, którzy z pewnością docenią zaoszczędzony czas.

Cena wolnowaru ceramicznego?
Najtańszy wolnowar ceramiczny to wydatek rzędu 60 złotych, natomiast najdroższe urządzenia tego typu mogą kosztować około 600 zł.
Gdzie kupić wolnowar ceramiczny?
Najpopularniejsi producenci wolnowarów ceramicznych to CrockPot, MPM, Camry, Lund, Turbotronic. Slowcookery można kupić także w popularnych dyskontach, jak Biedronka czy Lidl, jednak tam są dostępne okresowo.
Opinie o wolnowarach ceramicznych
Smak jedzenia z wolnowaru ceramicznego jest bardzo charakterystyczny, więc nie każdemu odpowiada. A jak jest z Wami? Macie jakieś doświadczenia w tej kwestii? A może wolicie szybkowary? Czekamy na Wasze opinie w sekcji komentarzy!
Wolnowar ceramiczny / Ranking najlepszych
Wolnowar ceramiczny to zakup, który posłuży całej rodzinie przez lata, więc warto wybrać sprawdzony i niezawodny sprzęt. Pomoże w tym nasz ranking najchętniej kupowanych wolnowarów ceramicznych!
« Zgrzewarka próżniowa do żywności || Kawiarka 450 ml »