Wolnowar elektryczny

Wolnowar elektryczny stanowi swoistą rewolucję w gotowaniu na wolnym ogniu. Zwany z angielska slow cooker, jest sprzętem mało popularnym, jednak jego właściciele twierdzą, że nie wyobrażają sobie bez niego życia. Jeśli i Ty chcesz wywrócić swoje gotowanie do góry nogami (oczywiście w pozytywnym znaczeniu), zapoznaj się z naszym poradnikiem dotyczącym wolnowarów elektrycznych.

Wolnowar elektryczny – co to jest?

Wolnowar elektryczny to bardzo proste urządzenie. Składa się z elektrycznej obudowy grzewczej, podłączanej do prądu, a także misy (metalowej, kamionkowej lub ceramicznej) oraz pokrywy, najczęściej szklanej. Nie będziemy zbyt odkrywczy, jeśli napiszemy, że ich zasada działania wykorzystuje gotowanie na wolnym ogniu, w niskiej temperaturze.

Wolnowar elektryczny Ranking
Jaki Wolnowar elektryczny?
Ranking najlepszych >>>

W wolnowarze elektrycznym temperatura nie przekracza 80-100 stopni, przez co potrawa musi się gotować bardzo długo, średnio 8 do 10 godzin. Dzięki temu zachowujemy maksimum wartości odżywczych, które normalnie zostałyby zniszczone przez zbyt duże ciepło.

Taki sposób gotowania powoduje wątpliwości – jak pilnować dania przez tak długi czas, by się nie przypaliło? Bez obaw, śpieszymy je rozwiać.

Wolnowar elektryczny
Wolnowar elektryczny / Jaki wybrać? Ranking, opinie kucharzy i cena w sklepach

Wolnowar elektryczny – bezpieczeństwo

Cała magia wolnowaru tkwi w tym, że podłączamy go do prądu, ustawiamy temperaturę oraz timer i możemy zająć się innymi sprawami, a nawet wyjść z domu, na przykład do pracy czy na całodniową wycieczkę. Dzięki temu oszczędzamy mnóstwo czasu na gotowaniu, jednocześnie jedząc zdrowe i smakowite dania.

W głowie wielu z Was pojawiło się pewnie pytanie: czy wolnowar elektryczny jest bezpieczny? Jak najbardziej. Nie stwarza większego niebezpieczeństwa niż lodówka, a tej przecież nie wyłączamy na czas krótkiego wyjazdu. Co więcej, wolnowar elektryczny jest wyposażony w systemy zapobiegające przegrzaniu, przez co wywołanie pożaru jest niemal niemożliwe.

Oczywiście pamiętać należy o podstawowe środki ostrożności. Nie dotykamy elektrycznej obudowy wolnowaru, nie kładziemy w pobliżu łatwopalnych przedmiotów. Zawsze umieszczamy nasz elektryczny garnek z dala od dzieci i zwierząt.

Zobacz też jaki Wolnowar ceramiczny wybrać.

Jaki wolnowar elektryczny kupić?

Wolnowar elektryczny jest bardzo prosty i poszczególne modele nie różnią się znacząco między sobą. Jest jednak kilka kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze:

  • Pojemność
  • Tryby i sterowanie
  • Moc
  • Wygoda mycia
  • Dodatkowe funkcje

Jaki wolnowar elektryczny będzie najlepszy? Pojemność

Pojemność wolnowaru elektrycznego to kluczowa sprawa podczas zakupów. Określa ona, jak dużo porcji posiłku będziemy mogli przygotować w urządzeniu. Jedne z największych, 6-litrowe wolnowary elektryczne pozwalają na przygotowanie dania nawet dla 10 osób. Jeżeli mamy małą rodzinę i nie urządzamy przyjęć w domu zbyt często, wybierzemy oczywiście mniejsze urządzenie.

Najlepszy wolnowar elektryczny – tryby i sterowanie

Z reguły w dobrym wolnowarze elektrycznym znajdziemy trzy tryby:

  1. Low – niższa temperatura, dłuższy czas gotowania;
  2. High – wyższa temperatura, ale za to krótszy czas, co pozwala przygotować coś na szybko;
  3. Warm – podtrzymywanie temperatury na takim poziomie, by nie trzeba było podgrzewać potrawy.

W zależności od modelu wolnowaru elektrycznego, jaki wybierzemy, możemy operować tymi trybami w różny sposób. Najpopularniejsze są urządzenia, w których zmieniamy tryb pracy za pomocą fizycznego pokrętła.

W najlepszych wolnowarach elektrycznych spotkamy się ze sterowaniem na panelu cyfrowym, gdzie zazwyczaj możemy także ustawić timer, a także znajdziemy funkcję opóźnionego startu. Najbardziej zaawansowane wolnowary elektryczne pozwalają na sterowanie za pomocą aplikacji na smartfona, dzięki czemu włączamy urządzenie z dowolnego miejsca.

Jaki Wolnowar elektryczny
Jaki Wolnowar elektryczny najlepszy? Cena, opinie i ranking

Jaki wolnowar elektryczny wybrać? Moc

Moc wolnowaru elektrycznego podajemy w watach (W). Możemy spotkać się na tym polu z dość dużą rozpiętością – niektóre modele oferują 170 W, inne nawet 600 W. Co to zmienia? Przede wszystkim wpływa na pobór prądu przez wolnowar elektryczny – im mniej watów, tym bardziej ekonomiczne gotowanie, ale z drugiej strony, nieco mniejsza wydajność.

Zobacz także jak wybrać najlepszy wolnowar 6 l.

Najlepszy wolnowar elektryczny – wygoda mycia

W wolnowarach elektrycznych myjemy tylko misę i pokrywkę. Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami zmywarki do naczyń, sprawdźmy, czy możemy je tam włożyć. Jeśli chodzi o samą obudowę, która też może się brudzić w trakcie użytkowania, nie możemy jej niestety umyć ani w zmywarce, ani pod bieżącą wodą. Musimy polegać na wilgotnej gąbeczce lub ścierce.

Jaki wolnowar elektryczny kupić? Dodatkowe funkcje

Wolnowar elektryczny to nie jest urządzenie, które można napakować dodatkowymi akcesoriami i zaskakującymi funkcjami. Mimo to, producenci wymyślili pewne udogodnienia. Wśród nich znajdziemy na przykład funkcję rozmrażania, która może uratować nam życie, gdy zapomnimy o wyjęciu składników na obiad z zamrażarki. Inna to ergonomiczne rączki oraz antypoślizgowe nóżki. Najlepsze wolnowary elektryczne pozwalają także na używanie wyjętej ze środka misy w piekarniku lub na tradycyjnym palniku, gdy chcemy coś dodatkowo podpiec czy podgrzać.

Najlepszy wolnowar elektryczny – jaki kupić?

Nie podsuniemy Wam na tacy Świętego Graala wolnowarów elektrycznych, bo ten zwyczajnie nie istnieje. Możemy kierować się ceną, ale najdroższy nie zawsze znaczy najlepszy, a szczególnie w przypadku tych urządzeń. Może się okazać, że tani egzemplarz z marketu sprawdzi się w przypadku Waszej rodziny równie dobrze lub nawet lepiej od markowego modelu za 500 zł. To Wy sami wiecie doskonale, jakie są Wasze potrzeby i oczekiwania.

Cena wolnowaru elektrycznego

Ile kosztuje wolnowar elektryczny? Jego ceny zaczynają się od około 100 zł. Za najdroższe modele możemy zapłacić nawet 700 zł.

Najlepszy Wolnowar elektryczny
Najlepszy Wolnowar elektryczny

Gdzie kupić wolnowar elektryczny?

Za wolnowarem elektrycznym powinniśmy się rozglądać w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego, a także, okresowo, w popularnych dyskontach. Producenci, z którymi możemy się spotkać, to między innymi Silvercrest, Crock Pot, Russel Hobbs, Camry i inni.

Najlepszy wolnowar elektryczny / opinie

Naszym zdaniem wolnowar elektryczny to zakup, po którym trudno sobie wyobrazić życie bez tego urządzenia. Gwarantujemy, że w pierwszych tygodniach człowiek jest tak zachwycony, że używa go cały czas.

A jak jest Waszym zdaniem? Macie jakieś doświadczenia w tej kwestii? Sekcja komentarzy pod tym artykułem jest otwarta na Wasze opinie o wolnowarach elektrycznych.

Wolnowar elektryczny / Ranking najlepszych

Najlepsze wolnowary elektryczne znajdziecie w naszym rankingu najchętniej kupowanych urządzeń. Mamy nadzieję, że to podsumowanie naszego poradnika zakupowego pozwoli Wam podjąć ostateczną decyzję.

1.
Wolnowar elektryczny Ariete
Ariete Vintage beżowy 2904/03
Wolnowar elektryczny Ariete
2.
Wolnowar elektryczny Crockpot
Crockpot SCV400RD-050
Wolnowar elektryczny Crockpot
3.
Wolnowar elektryczny Crockpot
Crockpot SCCPRC507B
Wolnowar elektryczny Crockpot
4.
Wolnowar elektryczny Crockpot
Crockpot SCCPBPP605-050
Wolnowar elektryczny Crockpot
5.
Wolnowar elektryczny Ariete
Ariete Vintage 2904/04 Zielony
Wolnowar elektryczny Ariete
7.
Wolnowar elektryczny Crockpot
Crockpot CSC066X
Wolnowar elektryczny Crockpot
8.
Wolnowar elektryczny Crockpot
Crockpot CSC063X
Wolnowar elektryczny Crockpot
9.
Wolnowar elektryczny Crockpot
Crockpot CSC052X
Wolnowar elektryczny Crockpot

« || »